Rugby League will bring the world to Redfern on Saturday 20 April for the 2013 U17 ATP Redfern Harmony Nines, showcasing teams from Africa United, Indigenous Far West, Lebanon, Malta, Mediterranean, New Zealand, Samoa, South Coast Barbarians along with South and Western Sydney Indigenous Academies.


The NRL Development competition hosting 160 players from the Under-17's age group who have not participated in the elite Harold Matthews and SG Ball competitions.


The free community event will host plenty of action on the field and a day of activity is planned for the whole family including cultural music, food, a coaching clinic (1:45 pm), a jumping castle, NRL player and ambassador appearances.


The event is now in its third consecutive year and supported by NSWRL Academy together with the NRL's One Community, Souths Cares and the Australian Technology Park Sydney Limited (ATPSL).


What: U17 ATP Redfern Harmony Nines

When: Saturday 20 April

Time: 9am - 5pm

Where: Suttons South Sydney High Performance Centre at Redfern Oval, Chalmers St, Redfern; and the National Centre of Indigenous Excellence (NCIE), 180 George Street, Redfern.

Entry cost: Free


Pools:


Pool A - NSW Young Achievers, Far West Indigenous, Samoa

Pool B - Mediterranean, Africa, South Sydney Indigenous

Pool C - NSW Maori, Malta, Lebanon

Pool D - Western Sydney Indigenous Sports Academy, Southern Barbarians, Fiji


Draw:


Game 1 - 10am - NSWRL Young Achievers vs Far West Indigenous (Redfern Oval)

Game 2 - 10am - NSW Maori vs Malta (NCIE)

Game 3 - 10:20am - Mediterranean vs Africa (Redfern Oval)

Game 4 - 10:20am - WSISA vs Southern Barbarians (NCIE)

Game 5 - 10:40am - NSWRL Young Achievers vs Samoa (Redfern Oval)

Game 6 - 10:40am - NSW Maori vs Lebanon (NCIE)

Game 7 - 11am - Mediterranean vs South Sydney Indigenous (Redfern Oval)

Game 8 - 11am - WSISA vs Fiji (NCIE)

Game 9 - 11:20am - Far West Indigneous (Redfern Oval)

Game 10 - 11:20am - Malta vs Lebanon (NCIE)

Game 11 - 11:40am - Africa vs South Sydney Indigenous (Redfern Oval)

Game 12 - 11:40am - Southern Barbarians vs Fiji (NCIE)


Finals Series:


Game 13 - 12:20pm - Plate Semi-final - 3rd Pool A vs 3rd Pool B (Redfern Oval)

Game 14 - 12:20pm - Plate Semi-final - 3rd Pool C vs 3rd Pool (NCIE)

Game 15 - 12:40pm - Quarter-final - 1st Pool A vs 2nd Pool B (Redfern Oval)

Game 16 - 12:40pm - Quarter-final - 1st Pool C vs 2nd Pool D (NCIE)

Game 17 - 1pm - Quarter-final - 1st Pool B vs @nd Pool A (Redfern Oval)

Game 18 - 1pm - Quarter-final - 1st Pool D vs 2nd Pool C (NCIE)

Game 19 - 1:20pm - Plate Final - Winner Game 13 vs Winner Game 14 (Redfern Oval)

Game 20 - 2:30pm - Semi-final - Winner Game 15 vs Winner Game 16 (Redfern Oval)

Game 21 - 3pm - Semi-final - Winner Game 17 vs Winner Game 18 (Redfern Oval)

Game 22 - 4pm - Final - Winner Game 20 vs Winner Game 21 (Redfern Oval)


Activities:


Interview with NRL Ambassador Hazem El Masri - 12pm - Redfern Oval

Plate Medals Presentation - 1:40pm - Redfern Oval

Coaching Clinic - 1:45pm-2:15pm - Redfern Oval

Mindfield Performance, Interview with Dean Widders, Player Signing Session - 2:15pm - Redfern Oval

Souths Cares Presentation with Shannon Donato - 3:25pm - Redfern Oval

Teams Cultural Presentations - 3:30pm - Redfern Oval

Indigenous Cultural Performance and Smoking Ceremony - 3:40pm - Redfern Oval

Australian National Anthem Performed by Mindfield - 3:55pm - Redfern Oval

Final Medals Presentations with George Rose and Shannon Donato - 4:30pm - Redfern Oval

U17s ATP Rugby League Nines Merit Team Announced - 4:35pm