tmedia
Skip to main content
Main content
Homepage

The Rabbitohs Guide To The Rep Round

web_tests

We've put together this guide to help you keep an eye on your Rabbitohs this weekend as they step up for Representative football!

With eight Rabbitohs called up for the rep squads this weekend, here's what you can look forward to:

Junior Kangaroos vs Junior Kiwis

The game's future stars take centre stage on Friday afternoon as the best young talent from Australia and New Zealand go toe-to-toe in a mouth-watering showdown in Canberra. 

19-year old Cam Murray will join the Junior Kangaroos for the first time while 20-year old Siosifa Talakai is making his second appearance for the Junior Kiwis.

Australia will head into Friday's clash boasting more NRL experience, but the Junior Kiwis have plenty of players in red-hot form who are capable of scoring from anywhere. 

Cam Murray completes a formidable triumvirate of classy forwards who all have first-grade experience and the odds are the Australians will take the honours, but don’t expect the Junior Kiwis to roll over without a fight.

 

Tonga vs Fiji

Sitiveni Moceidreke has been named in the Fiji Bati squad. Moceidreke was a part of the Rabbitohs Auckland 9s squad earlier this year and made his debut in our Round four clash with the Sydney Roosters.

Tonga and Fiji may have only played each other twice in two decades but with the 2017 Rugby League World Cup around the corner both sides will want to take the early chance to impress with international jerseys up for grabs at the end of the NRL Telstra Premiership season.

Tonga has named a strong line-up that includes former New Zealand winger Manu Vatuvei and Bulldogs fullback Will Hopoate for the first time.

Fiji also features plenty of NRL talent with Storm winger Suliasi Vunivalu making his international debut alongside Panthers centre Waqa Blake, while Wests Tigers utility back Kevin Naiqama will captain the side and start in the No.1 jersey.

Televised: Fox League – Live from 5.30pm.

 

England vs Samoa

The Representative Round has a different flavour this year with the addition of England, who will face off with Samoa as part of an historic triple-header on Saturday.

Sam and Thomas Burgess will take their place in England’s Wall of White and will have plenty of work to do against a fierce Samoan pack. Sam Burgess is averaging over 130 metres per game this season and will be a huge influence for England.

While they have met only once in a Test match previously, there is plenty of reason to think these two nations will be evenly matched this weekend with Samoa enjoying the luxury of having several players who are currently among the best in their positons in the NRL Telstra Premiership.

Televised: Fox Sports – Live coverage from 7.30pm (AEDT). Sky Sports - Live coverage from 9.30pm (NZT).

 

City vs Country

Country Origin will boast three Rabbitohs in the forms of Cody Walker, Damien Cook and Kyle Turner when they look to revenge their 44-30 loss to the City boys last year.

Despite a poor record historically, Country have had the slight edge over the past decade and have named a strong team despite concerns that the unavailability of large numbers of players would devalue the contest.

Despite a general acceptance that the fixture is no longer a genuine Origin trial, you can bet NSW coach Laurie Daley will have an eye on the likes of Country's Jack De Belin, Paul Vaughan, Dale Finucane and Tariq Sims. Hooker Damien Cook and centre Euan Aitken are also in the frame for higher honours down the track.

After letting in a huge 44 points last year, you can bet the Country lads will be out for revenge in a match where both squads will be desperate to say they notched a victory – for posterity's sake as much as anything.

Televised: Channel Nine – Live from 3.30pm. 

 

  • ANZAC

    2017 ANZAC Test 

    REP ROUND - AUSTRALIA VS NEW ZEALAND

    The Australian Kangaroos will take on the New Zealand Kiwis in the mid-season Test Match on Friday May 5 at GIO Stadium, Canberra. The Kangaroos will be looking to build on their 2016 success after winning the Four Nations tournament in the UK, while the Kiwis will be seeking redemption.

    Don’t miss out on seeing the greatest International Stars, playing for the top two Rugby League Nations do battle in preparation for the 2017 Rugby League World Cup.

    FRIDAY 5 MAY 2017, GIO STADIUM, CANBERRA

    Gates Open: 3.00pm

    Junior Kangaroos v Junior Kiwis Kick Off: 3.15pm

    Jillaroos v Kiwi Ferns Kick Off: 5:25pm

    ANZAC Test Match Kick Off: 8.00pm
     

    Buy Tickets

    You can purchase tickets through ticketek 

    Bid On A Rabbitohs ANZAC Round Jersey

    You have the chance to get your hands on a ANZAC Round Rabbitohs Jersey from our clash against the Brisbane Broncos. Auction closes 12am Friday 5 May. View here.

     

    South Sydney Rabbitohs Players 

    Cam Murray - Junior Kangaroos

    Siosifa Talakai - Junior Kiwis

    Squad Lists
     

    • Australian Kangaroos

      New Zealand Kiwis
      (alphabetical order)

      1) Darius Boyd - Brisbane Broncos

      Nelson Asofa-Solomona – Melbourne Storm

      2) Blake Ferguson - Sydney Roosters

      Adam Blair – Brisbane Broncos

      3) Josh Dugan - St George Illawarra Dragons

      Jesse Bromwich – Melbourne Storm

      4) Will Chambers - Melbourne Storm

      Kenny Bromwich – Melbourne Storm

      5) Valentine Holmes - Cronulla-Sutherland Sharks

      Kieran Foran – Vodafone Warriors

      6) Johnathan Thurston - North Queensland Cowboys

      David Fusitu’a – Vodafone Warriors

      7) Cooper Cronk - Melbourne Storm

      Shaun Johnson – Vodafone Warriors

      8) Andrew Fifita - Cronulla-Sutherland Sharks

      Jordan Kahu – Brisbane Broncos

      9) Cameron Smith - Melbourne Storm

      Issac Luke – Vodafone Warriors

      10) David Klemmer - Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Simon Mannering – Vodafone Warriors

      11) Boyd Cordner - Sydney Roosters

      Kodi Nikorima – Brisbane Broncos

      12) Matt Gillett - Brisbane Broncos

      Russell Packer - St George Illawarra Dragons

      13) Trent Merrin - Penrith Panthers

      Kevin Proctor – Gold Coast Titans

      14) Michael Morgan - North Queensland Cowboys

      Jordan Rapana – Canberra Raiders

      15) Jake Trbojevic - Manly-Warringah Sea Eagles

      Brandon Smith – Melbourne Storm

      16) Tyson Frizell - St George Illawarra Dragons

      Jason Taumalolo – North Queensland Cowboys

      17) Sam Thaiday - Brisbane Broncos

      Martin Taupau – Manly Sea Eagles

      18) Jordan McLean - Melbourne Storm

      Roger Tuivasa-Sheck – Vodafone Warriors

      19) James Maloney - Cronulla-Sutherland Sharks

      Dallin Watene-Zelezniak – Penrith Panthers

      20) Justin O’Neill - North Queensland Cowboys

      Dean Whare – Penrith Panthers

    • Jillaroos

      Kiwi Ferns
      (alphabetical order)

      1. Sam Bremner

      Alexandra Cook

      2. Karina Brown

      Annetta Nuuausala

      3. Corban McGregor

      Atawhai Tupaea

      4. Caitlin Moran

      Bunty Kuruwaka-crowe

      5. Chelsea Baker

      Corrina Whiley

      6. Zahara Temara

      Crystal Tamarua

      7. Simone Smith

      Georgia Hale

      8. Ruan Sims

      Hilda Peters

      9. Brittany Breayley

      Krystal Rota

      10. Heather Ballinger

      Langi Veainu

      11. Renae Kunst

      Laura Mariu

      12. Annette Brander

      Lilieta Maumau

      13. Simaima Taufu

      Madison Bartlett

      14. Ali Brigginshaw

      Ngatokotoru Arakua

      15. Rebecca Young

      Nora Maaka

      16. Elliana Walton

      Sarina Fiso

      17. Amelia Kuk

      Teuila Fotu-Moala

      18. Maddie Studdon

      Va'anessa Molia-Fraser

      19. Isabelle Kelly

      Alexandra Cook

      20. Kody House

      Annetta Nuuausala

    • Junior Kangaroos

      Junior Kiwis
      (alphabetical order)

      1) Corey Allan – Brisbane Broncos

      Briton Nikora - Cronulla Sharks

      2) Tyronne Roberts-Davis – Gold Coast Titans

      Caleb Fuimaono - North Queensland Cowboys

      3) Enari Tuala – North Queensland Cowboys

      Chanel Harris-Tavita - New Zealand Warriors

      4) Jesse Ramien – Cronulla Sharks

      Dane Aukafolau - Parramatta Eels

      5) Curtis Scott – Melbourne Storm

      Emry Pere - North Queensland Cowboys

      6) Jai Field – St George Illawarra Dragons

      Erin Clark - New Zealand Warriors

      7) Brodie Croft – Melbourne Storm

      Fabien Puletua-Kiri - Canberra Raiders

      8) Stefano Hala – Penrith Panthers

      Greg Leleisiuao - Parramatta Eels

      9) Reece Robson – St George Illawarra Dragons

      Isaiah Papali'I - New Zealand Warriors

      10) Blake Lawrie – St George Illawarra Dragons

      Jarome Luai - Penrith Panthers

      11) Jaydn Su’A – Brisbane Broncos

      Manase Fainu - Manly Warringah Sea Eagles

      12) Sam Stone – Newcastle Knights

      Moeaki Fotuaika - Gold Coast Titans

      13) Cameron Murray – South Sydney Rabbitohs

      Patrick Herbert - St George Illawarra

      14) Victor Radley – Sydney Roosters

      Reimis Smith - Canterbury Bankstown Bulldogs

      15) Jack Murchie – Canberra Raiders

      Sione Katoa - Cronulla Sharks

      16) Ray Stone – Parramatta Eels

      Siosifa Talakai - South Sydney Rabbitohs

      17) Emre Guler – Canberra Raiders

      Sitili Tupouniua - Sydney Roosters

      18) Gehamat Shibasaki – Brisbane Broncos

      Steven Marsters - St George Illawarra

       

       

       

       

  • Pacific Test

    2017 Pacific Test 

    REP ROUND - ENGLAND VS SAMOA

    The 2017 Pacific Test will see the might of England clash with the brave of Samoa as part of an all International Rugby League triple-header!

    Campbelltown Stadium will rumble when it plays host to six star-studded nations on Saturday 6 May.

    The PNG Kumuls will look to extend their winning ways in the first Test when they take on the skill and power of the Cook Islands before traditional rivals Fiji Bati and Tonga take centre stage to battle it out for Pacific ascendency.

    In the main game of the evening history beckons for Toa Samoa when they look to dethrone England for the first time! The English have arrived on our shores... welcome to the Pacific.

     

    SATURDAY 6 MAY 2017, CAMPBELLTOWN STADIUM

    Gates Open: 2.45pm

    Cook Islands v Papua New Guinea Kick Off: 3.15pm

    Tonga v Fiji Kick Off: 5:30pm

    England v Samoa Kick Off: 7.40pm

    Buy Tickets

    You can purchase tickets through ticketek 
     

    South Sydney Rabbitohs Players 

    Sam Burgess - England

    Thomas Burgess - England

    Sitiveni Moceidreke - Fiji

    Squad Lists

    • England  
      (alphabetical order)

      Samoa 
      (alphabetical order)

      Kevin Brown - Warrington Wolves

      Iulio "Bunty" Afoa - New Zealand Warriors

      Sam Burgess - South Sydney Rabbitohs

      Leeson Ah Mau - St George Illawarra Dragons

      Thomas Burgess - South Sydney Rabbitohs

      John Asiata - North Queensland Cowboys

      Luke Gale - Castleford Tigers

      Fa'amanu Brown – Cronulla Sutherland Sharks

      James Graham - Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Herman Ese’ese – Brisbane Broncos

      Ryan Hall - Leeds Rhinos

      Sam Kasiano – Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Zak Hardaker - Castleford Tigers

      Tim Lafai - St George Illawarra Dragons

      Chris Heighington - Cronulla-Sutherland Sharks

      Joseph Leilua – Canberra Raiders

      Chris Hill - Warrington Wolves

      Josh McGuire– Brisbane Broncos

      Josh Hodgson - Canberra Raiders

      Peter Mata’utia – Newcastle Knights

      Jermaine McGillvary - Hudersfield Giants

      Sione Mata’utia - Newcastle Knights

      Mike McMeeken - Castleford Tigers

      Suaia Matagi – Parramatta Eels

      Chris McQueen - Gold Coast Titans

      Ken Maumalo - New Zealand Warriors

      Sean O'Loughlin - Wigan Warriors

      Anthony Milford – Brisbane Broncos

      Mark Percival - St Helens

      Junior Paulo - Canberra Raiders

      Stefan Ratchford - Warrington Wolves

      Kaysa Pritchard – Parramatta Eels

      Scott Taylor - Hull FC

      Sauaso Sue – Wests Tigers

      Alex Walmsley - St Helens

      Antonio Winterstein – North Queensland Cowboys

      Kallum Watkins - Leeds Rhinos

       

      Elliott Whitehead - Canberra Raiders

       

       

       

      Junior Paulo

      Junior Paulo

      Sauaso Sue – Wests Tigers

      Sauaso Sue – Wests Tigers

      Leeson Ah Mau – St George Illawarra Dragons

      Leeson Ah Mau – St George Illawarra Dragons

      Leeson Ah Mau – St George Illawarra Dragons

    • Tonga

      Fiji
      (alphabetical order)

      1. Will Hopoate – Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Waqa Blake - Penrith Panthers

      2. Daniel Tupou – Sydney Roosters

      Kane Evans - Sydney Roosters

      3. Konrad Hurrell – Gold Coast Titans

      Tui Kamikamica - Melbourne Storm

      4. Brenko Lee – Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Viliame Kikau - Penrith Panthers

      5. Moses Suli – Wests Tigers

      Apisai Koroisau - Manly Sea Eagles

      6. Tuimoala Lolohea – New Zealand Warriors

      Taane Milne - St George Illawarra Dragons

      7. Mafoa’aeata Hinganao – New Zealand Warriors

      Marcelo Montoya - Canterbury-Bankstown Bulldogs

      8. Leilani Latu – Penrith Panthers

      Sitiveni Moceidreke - South Sydney Rabbitohs

      9. Siliva Havili – St George Illawarra Dragons

      Kevin Naiqama - Wests Tigers

      10. Addin Fonua-Blake – Manly Warringah Sea Eagles

      Ben Nakubuwai - Sunshine Coast

      11. Felise Kaufusi – Melbourne Storm

      Tyrone Phillips - Canterbury-Bankstown Bulldogs

      12. Tony Williams – Cronulla Sutherland Sharks

      Henry Raiwalui - Manly Sea Eagles

      13. Joe Ofahengaue – Brisbane Broncos

      Daniel Saifiti - Newcastle Knights

      14. Sione Katoa – Penrith Panthers

      Jacob Saifiti - Newcastle Knights

      15. Patrick Kaufusi – North Queensland Cowboys

      Korbin Sims - Brisbane Broncos

      16. Leivaha Pulu – Gold Coast Titans

      James Storer - Illawarra

      17. Siosaia Vave – Parramatta Eels

      Akuila Uate - Manly-Warringah Sea Eagles

      18. Samisoni Langi – Penrith Panthers

      Eloni Vunakece - Sydney Roosters

      19. Sione Vea – Tongan Rugby League 

      Suliasi Vunivalu - Melbourne Storm

       

       

       

       

    • Cook Islands

      Papua New Guinea

      Alex Glenn - Brisbane Broncos

      1. Stargroth Amean – PNG Hunters

      Makahesi Makatoa - Canberra Raiders

      2. Justin Olam - Melbourne Storms

      Reubenn Rennie - Mounties

      3. Thompson Teteh - Redcliffe Dolphins

      Isaac John - Mounties

      4. Adex Were - PNG Hunters 

      Geoff Daniela - St Marys

      5. Richard Pandia - Ipswich Jets

      Sam Mataora - Newcastle Knights

      6. Watson Boas - PNG Hunters

      Marata Niukore - Parramatta Eels

      7. Ase Boas - PNG Hunters

      Moses Noovao-McGreal - Sunshine Coast

      8. Henry Noki - PNG Hunters

      Reuben Porter - Sydney Roosters

      9. Wartovo Puara Jnr - PNG Hunters

      Kobe Tararo - Titans

      10. Luke Page - Burleigh Bears

      Jonathon Ford - Toulouse Olympique

      11. Rod Griffin – Canterbury-Bankstown Bulldogs

      David Munro - Townsville Blackhawks

      12. Rhys Martin – Canterbury-Bankstown Bulldogs

      Carne Doyle-Manga - Tweed Heads

      13. Stanton Albert - PNG Hunters

      Ezra Howe Jnr - Tweed Heads

      14. Tommy Butterfield - East Tigers

      Charnze Nicoll-Klokstad - Warriors

      15. Israel Eliab

      Uiti Baker - West Newcastle

      16. Wellington Albert - PNG Hunters

      Esan Marsters - Wests Tigers

      17. Nixon Put - PNG Hunters

      Aaron Teroi - Newcastle Thunder (UK)

       

       

       

       

       

       

       

  • CityCountryOrigin

    2017 CITY VS COUNTRY ORIGIN

    REP ROUND -  CITY VS COUNTRY

    The final Country v City is headed to Mudgee in 2017. The Country v City game will be played mid-season on Sunday May 7 at the Glen Willow Regional Sports Stadium.

    Don't miss the opportunity to see some of NSW's future stars battle it out in the final country v city game, with hopes of pushing for a spot in the NSW Origin squad.

     

    SUNDAY 7 MAY 2017, GLEN WILLOW REGIONAL SPORTS STADIUM, MUDGEE

    Gates Open: 1.30pm

    City v Country Kick Off: 4.00pm

    Buy Tickets

    You can purchase tickets through ticketek 

    South Sydney Rabbitohs Players 

    Damien Cook - Country

    Kyle Turner - Country

    Cody Walker - Country

    Squad Lists

    City

    Country

    1. Matt Moylan - Penrith Panthers

    1. Michael Gordon – Tweed Coast / Sydney Roosters

    2. Clinton Gutherson - Parramatta Eels

    2. Anthony Don – Grafton Ghosts / Gold Coast Titans

    3. Nathan Ross - Newcastle Knights

    3. Euan Aitken – Merimbula Pambula Bulldogs / St George Illawarra Dragons

    4. Tyrone Peachey - Penrith Panthers

    4. Cheyse Blair – Bilambil Jets / Melbourne Storm

    5. Josh Addo-Carr - Melbourne Storm

    5. Brian Kelly – Ballina Seagulls / Manly Warringah Sea Eagles

    6. Bryce Cartwright - Penrith Panthers

    6. Cody Walker – Casino Cougars / South Sydney Rabbitohs

    7. Chad Townsend - Cronulla Sharks

    7. Tyrone Roberts – Ballina Seagulls / West Newcastle / Gold Coast Titans

    8. James Tamou - Penrith Panthers

    8. Dale Finucane – Bega Roosters / Melbourne Storm

    9. Cameron McInnes - St George Illawarra Dragons

    9. Damien Cook – Helensburgh Tigers / South Sydney Rabbitohs

    10. Paul Gallen - Cronulla Sharks

    10. Paul Vaughan – Gungahlin Bulls / St George Illawarra Dragons

    11. Curtis Sironen - Manly Sea Eagles

    11. Mitch Aubusson © – Ballina Seagulls / Sydney Roosters

    12. David Gower - Parramatta Eels

    12. Kyle Turner – Coonabarabran Unicorns / South Sydney Rabbitohs

    13. Hame Sele - St George Illawarra Dragons

    13. Jack De Belin – Cootamundra Bulldogs / St George Illawarra Dragons

    14. Joseph Paulo - Cronulla Sharks

    14. Connor Watson – Kincumber Colts / Sydney Roosters

    15. Nathan Cleary - Penrith Panthers

    15. Matt Prior – Thirroul Butchers / Cronulla Sharks

    16. Pauli Pauli - Newcastle Knights

    16. Tariq Sims – Gerringong Lions / St George Illawarra Dragons

    17. Jake Marketo - St George Illawarra Dragons

    17. Adam Elliott – Tathra Sea Eagles / Canterbury Bankstown Bulldogs

     

    18. Daniel Alvaro – Mittagong Lions / Parramatta Eels

     

     

     

     

  • Lebanon

    2017 PHOENICIAN CUP

    REP ROUND -  LEBANON VS MALTA

    Lebanon and Malta will go head to head in the Rep Round in contention for the Phoenician Cup.

    Lebanon won the inaugural cup in 2006, and retained the silverware nine years later when the two passionate Mediterranean nations went head to head for a second time. 

    SATURDAY 6 MAY 2017, NEW ERA STADIUM, CABRAMATTA

    Gates Open: 4.00pm

    Lebanon v Malta Kick Off: 7.30pm

    Buy Tickets

    Tickets can be bought at the gate for the price of $10 pp (free entry for children under 16)