tmedia
Skip to main content
Main content
Homepage

Junior Reps


NSWRL SG Ball Competition 2016

Round 1 - Roosters vs South Sydney, Henson Park, Sat 13 February, 12 Noon

South Sydney 44 (Johnny Mitsas 2, Josh Cook 2, Tarquinn Alatipi, Dean Hawkins, Sam Downes, Phoenix Hunt tries; Marwene Hiroti 6 goals)

defeated

Sydney Roosters 10


Round 2 - South Sydney vs North Sydney, Redfern Oval, Sat 20 February, 1:30pm

South Sydney 28 (Josh Cook 2, Dylan O'Connor, Blake Manowski, Mawene Hiroti tries; Mawene Hiroti 4 goals)

defeated

North Sydney 12


Round 3 - South Sydney vs Balmain, Redfern Oval, Sat 27 February, 1:30pm

South Sydney 24 (Mawene Hiroti 3, Emre Guler tries; Mawene Hiroti 4 goals)

defeated

Balmain 8
 

Round 4 - Manly-Warringah vs South Sydney, Brookvale Oval, Sat 5 March, 2pm

South Sydney 26 (Dylan O'Connor, Tarquinn Alatipi, Dean Hawkins, Sam Johnstone, Henry Fuimaono tries; Mawene Hiroti 3 goals)

drew with

Manly-Warringah 26
 

Round 5 - Newcastle vs South Sydney, Cessnock Sports Ground, Sat 12 March, 3:30pm

Newcastle 42

defeated

South Sydney 22 (Mawene Hiroti 2, Kurtis Preece, Rangi-Paoa Boyce tries; Mawene Hiroti 3 goals)


Round 6 - St. George vs South Sydney, Jubilee Oval, Sat 19 March, 1:30pm

South Sydney 28 (Campbell Graham 2, Emre Guler, Kobi Hookey, Dylan O'Connor tries; Mawene Hiroti 4 goals)

defeated

St George 4
 

Round 7 - South Sydney vs West Coast, Redfern Oval, Sat 26 March, 1:30pm

South Sydney 44 (Lee Turner 2, Tarquinn Butler 2, Phoenix Hunt 2, Kobi Hookey, Rangi Paoa-Boyce tries; Mawene Hiroti 6 goals)

defeated

West Coast 10
 

Round 8 - Central Coast vs South Sydney, Morrie Breen Oval, Sat 2 April, 11:15am

South Sydney 80 (Phoenix Hunt 3, Dylan O'Connor 3, Campbell Graham 3, Mawene Hiroti 2, Kobi Hookey, Keenen Ngamotu, Nicholas Mougios tries; Mawene Hiroti 12 goals)

defeated

Central Coast 0

Round 9 - South Sydney vs Western Sydney Academy of Sport, Redfern Oval, Sat 9 April, 1:30pm

South Sydney 34 (Kobi Hookey, Cameron Murray, Rangi Paoa-Boyce, Phoenix Hunt, Mawene Hiroti, Henry-Siriah Fuimaono tries; Mawene Hiroti 5 goals)

defeated

Western Sydney Academy of Sport 20
 

*** South Sydney finished fourth on the ladder at the completion of the SG Ball rounds ***


Quarter Final - Newcastle (1) vs South Sydney (4), St Mary's Leagues Stadium, Sat 16 April, 2:30pm

Newcastle 23

defeated

South Sydney 22 (Campbell Graham 2, Kobi Hookey, Josh Cook tries; Mawene Hiroti 3 goals)

* Golden point extra time.

 

Semi Final - South Sydney (4) vs Parramatta (5), Leichhardt Oval, Sat 23 April, 2:30pm

South Sydney 24 (Dylan O'Connor, Dean Hawkins, Cameron Murray, Mawene Hiroti tries; Mawene Hiroti 4 goals)

defeated

Parramatta 8
 

Preliminary Final - Illawarra (3) vs South Sydney (4), Campbelltown Sports Stadium, Sat 30 April, 11:30am

Illawarra 30

defeated

South Sydney 28 (Campbell Graham 2, Dean Hawkins, Blake Manowski, Mawene Hiroti tries; Mawene Hiroti 4 goals)

NSWRL Harold Matthews Competition 2016

Round 1 - Roosters vs South Sydney, Henson Park, Sat 13 February, 10:30am

South Sydney 22 (Dalton Armstrong, Reihana Leuii, Ethan Saisoaa, Paul Turner tries; Jensen Taumoepeau 3 goals)

drew with

Roosters 22


Round 2 - South Sydney vs North Sydney, Redfern Oval, Sat 20 February, 12 noon

South Sydney 58 (Paul Turner 4, Maila Chan-Foon 2, Jensen Taumoepeau, Ethan Saisoaa, Jack Stewart, Egan Butcher, Sam Schlede tries; Jensen Taumoepeau 7 goals)

defeated

North Sydney 0


Round 3 - South Sydney vs Balmain, Redfern Oval, Sat 27 February, 12 noon

Balmain 26

defeated

South Sydney 10 (Reihana Leuii 2, Jensen Taumoepeau goal)
 

Round 4 - Manly-Warringah vs South Sydney, Brookvale Oval, Sat 5 March, 12:30pm

Manly-Warringah 34

defeated

South Sydney 8 (Dalton Armstrong, Paul Turner tries)
 

Round 5 - Newcastle vs South Sydney, Cessnock Sports Ground, Sat 12 March, 2pm

Newcastle 20

defeated

South Sydney 14 (Reihana Leuii, Raine Dellow, Paul Turner tries; Jensen Taumoepeau goal)


Round 6 - St. George vs South Sydney, Jubilee Oval, Sat 19 March, 12 noon

St George 22

defeated

South Sydney 20 (Raine Dellow 2, John Dodds, Paul Turner tries; Jensen Taumoepeau 2 goals)
 

Round 7 - South Sydney vs South West Sydney Academy of Sport, Redfern Oval, Sat 26 March, 12 noon

South Sydney 72 (Kaylib Savage 3, Paul Turner 2, Maila Chan-Foon 2, Harry Larkin 2, Ky Bouris, Egan Butcher, Sam Schlede, Jordan Little tries; Jensen Taumoepeau 10 goals)

defeated

South West Sydney Academy of Sport 0
 

Round 8 - Central Coast vs South Sydney, Morrie Breen Oval, Sat 2 April, 10am

South Sydney 26 (Raine Dellow 2, Paul Turner, Dalton Armstrong, Maila Chan-Foon tries; Jensen Taumoepeau 3 goals)

defeated

Central Coast 14
 

Round 9 - South Sydney vs Western Sydney Academy of Sport, Redfern Oval, Sat 9 April, 12 noon

South Sydney 44 (Reihana Leuli 3, Raine Dellow 2, Paul Turner, Trevor Joseph Sionetali, Jordan Little tries; Jenson Taumoepeau 6 goals)

defeated

Western Sydney Academy of Sport 10
 

*** South Sydney finished ninth on the ladder at the completion of the Harold Matthews rounds ***